ENERGOKLIMA TADEUSZ KOPACZ
ZAKŁAD TECHNIKI GRZEWCZEJ I KLIMATYZACYJNEJ
SERWIS MOBILNY KOTŁOWNI 


UL. DWORSKA 38
38-430 MIEJSCE PIASTOWE
TEL. 790237978


SERWIS MOBILNY
PONIEDZIAŁEK – SOBOTA 8.00 – 19.00

TEL. 790237978
E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

Inhibitory działają poprzez mechanizm zwany pasywacją anodową. Eliminują ryzyko powstawania korozji (pod warunkiem odpowiedniego stężenia w wodzie kotłowej), dzięki czemu nie powstają osady tlenków, szlamu, magnetytu lub wżerów nawet w warunkach przypadkowego napowietrzania lub zbytniego rozcieńczania. Co istotne dla kotłów kondensacyjnych zwłaszcza wykonanych z wymienników aluminiowo-krzemowych utrzymują pH wody kotłowej w odpowiednim zakresie 6,5-8,5 dzięki czemu wymiennik nie koroduje bądź też nie jest wypłukiwany przez wode kotłową. Eliminują także gazowanie instalacji c.o (ciągła potrzeba odpowietrzania grzejników lub nie wydajnie działająca instalacja ogrzewania popdłogowego) zwłaszcza gdy instalacja została wykonana z miedzi w połączeniu z grzejnikami aluminiowymi (różnica potencjałów i korozja chemiczna)

fernox1

 

Więcej o korozji tutaj.

Inhibitory działają przez wiele lat i wymagają niewielkiego uzupełniania celem utrzymania odpowiedniego stężania.

Jako firma instalacyjna i serwisowa stosujemy inhibitory firmy Fernox i je rekomendujemy . Stosujemy także filtry magnetyczne różnych producentów celem usuwania zanieczyszczeń stałych, ciał obcych z różnych materiałów a zwłaszcza ferromagnetycznych.

 

fernox2product images 0053 tf1 total filter

 

Korozja organiczna – flora bakteryjna i skażenie mikrobiologiczne.

Uniwersalny środek biobójczy Fernox AF10 służy do ograniczania do minimum rozwoju bakterii oraz grzybów w instalacjach centralnego ogrzewania zwłaszcza w instalacjach niskotemperaturowych i podłogowych. Zapobiega ponownemu powstawaniu galaretowatych osadów w instalacjach podłogowych (zasilanych przy pomocy kotłów kondensacyjnych lub pomp ciepła), wymiennikach (stosowanych w róznych markach kotłów) w których wystepuje ograniczony przepływ i podział przepływu wody kotłowej na sekcje (jak na zdjęciu poniżej). Ów osady powodują przegrzewanie się wymiennika kotła i brak odbioru ciepła. Biofilm powoduje występowanie galaretowatych obrostów wewnątrz instalacji, powoduje zarastanie przewodów, a także intensyfikuje korozję przewodów, korpusów zaworów, pomp obiegowych, grzejników na drodze biochemicznej.

 

Czyszczenie ich jest bardzo trudne, stąd tak ważne jest zabezpieczenie instalacji podłogowej i kotła przed ponownym jego powstaniem, w krótkim czasie. Występowanie galaretowatych osadów (nie tylko ich) powoduje także nie działanie różnych fragmentów instalacji podłogowej.

 

AF10-500ml-72dpi LO RES RGBkorozja4

 

Napełnianie instalacji

Skład wody jest ważnym elementem wpływającym na intensywność procesów korozyjnych. Woda zupełnie czysta (destylowana, zdemineralizowana) nie będzie powodowała żadnych zjawisk elektrochemicznych, ponieważ nie będzie zawierała ładunków (rozpuszczonych jonów dodatnich i ujemnych). Ale z drugiej strony taki chemicznie czysty skład wody będzie powodował intensywne wymywanie cząstek ze ścian przewodów, kształtek czy korpusów armatury, aż do ustalenia się swoistej równowagi chemicznej między składem wody a materiałami zastosowanymi do wykonania instalacji. Dodatkowo, czynnikiem znacznie zwiększającym korozję jest temperatura wody, dlatego też na korozję bardziej są narażone instalacje centralnego ogrzewania i instalacje wody ciepłej.


Dlatego też napełnianie instalacji domowych (nie przemysłowych – inne warunki) z kotłami wykonanymi z wymienników Al-Si wodą zdemineralizowaną bądź całkowicie zmiękczoną jest błedem.

 

Poniżej zamieszczamy wybrane listy referencyjne. Jednocześnie serdecznie dziekujemy naszym Zleceniodawcom, Klientom za wystawione podziękowania.

 

 

 

 

 

Zetknięcie się wody, ciepła i metali powoduje powstawanie wielu negatywnych zjawisk i procesów chemicznych takich jak: korozja (perforacja, przecieki), osadzanie się kamienia (brak przekazywania ciepła, szybsze zużycie części, głośna praca układu), możliwość skażeń bakteryjnych (zapowietrzanie, korozja wżerowa, nieprzyjemny zapach przy odpowietrzaniu). Im starsza instalacja tym bardziej te zjawiska się nasilają, lecz także w instalacjach nowych, jeżeli są źle zaprojektowane lub nie są odpowiednio konserwowane i zabezpieczone mogąw wystąpić te same problemy. Powoduje to znaczne straty finansowe. Odłożenie się kamienia o gr. 1 mm na powierzchni wymiennika zmniejsza jego sprawność o ok. 10%, tym samym zwiększa zużycie paliwa o podobną wartość.

Czynniki mające wpływ na osadzanie się kamienia:

- twardość, im wyższa twardość wody (ilość rozpuszczonych w wodzie osadów mineralnych – wapń, sód, potas, magnez, mangan, żelazo), tym więcej (objętościowo i masowo) kamienia się osadzi

- pH, im wyższe jest pH (odczyn zasadowy) wody, tym większa będzie tendencja do odkładania się kamienia,

- temperatura, im wyzsza jest temp., do której podgrzewa się wodę, tym więcej kamienia się wytrąci.

Zastosowanie chemicznych zmiękczaczy wody – inhibitorów jest rozwiązaniem zapobiegającym awariom kotłów na skutek szkodliwego oddziaływania kamienia kotłowego.

Wiecej o inhibitorach korozji tutaj.

Szlam

Czarny szlam składa się z tlenków żelaza magnetytu z dodatkiem innych zanieczyszczeń takich jak np. uwolnione osady mineralne, resztkowy piasek z form odlewniczych i oleje techniczne, którymi od wewnątrz były zabezpieczone nowe urządzenia. W instalacjach c.o niezabezpieczonych przez wiele lat szlam przybiera postać ciągnącej się lepkiej substancji. Gromadzi się w miejscach gdzie jest ograniczony przepływ wody, w najniższych częściach instalacji, głownie w dolnych partiach grzejników i wymienników. Z czasem ograniczając coraz bardziej przepływ wody, aby w krańcowych sytuacjach zahamować całkowicie go. Objawem tego jest mała wydajność cieplna układu grzewczego.


fv0040

 

Przykłady kamienia kotłowego w instalacjach c.o, które serwisujemy:

korozja1

 

korozja2

 

korozja3