E N E R G I A    Z    N A T U R Y !

VITOCAL 160

WYKORZYSTAJ BEZPŁATNE CIEPŁO OTOCZENIA

POMPA CIEPŁA PODGRZEWA WODĘ UŻYTKOWĄ CZERPIĄC ENERGIĘ CIEPLNĄ Z POWIETRZA.

Sposób eksploatacji pompy ciepła:

 • Kuchnia, łazienka, pokój/salon

Powietrze może być czerpane z wnętrza budynku (np. zużyte powietrze z kuchni, łazienek, pokoi) lub z zewnątrz.

 • Kotłownia i zaizolowane poddasze

Szczególnym miejscem do efektywnego pozyskiwania ciepła jest kotłownia -wyprowadzając jedynie kanały powietrzne na zewnątrz lub do środka budynku, a także nieużytkowane poddasze na którym gromadzi się duża ilość gorącego powietrza.

 • Suszarnia, pralnia

Pompa może być zainstalowana w suszarni w trybie powietrza obiegowego. Osuszone powietrze w pomieszczeniach gospodarczych przyczynia się do suszenia prania i zapobiega szkodom spowodowanym wilgocią.

 • Spiżarnia, winiarnia

Poprzez schłodzenie wstępne w trybie powietrza obiegowego, powietrze z pomieszczeń, np. ze spiżarni lub winiarni, zostaje najpierw odsysane przez przewód powietrzny, potem jest ono schładzane i osuszane, a następnie z powrotem nadmuchiwane. Odpowiednim miejscem lokalizacji jest przy tym kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze. W celu uniknięcia tworzenia się rosy należy dokonać szczelnej izolacji przewodów powietrznych w obszarach ciepła.

W ten sposób, niezależnie od nasłonecznienia lub pory roku, uzyskuje się do 70 % energii potrzebnej do podgrzewania z ciepła odpadowego. Agregat pobierając ciepło z powietrza o temperaturze +15°C przy podgrzewie wody użytkowej z 15 do 45°C efektywnie działa od wiosny do jesieni, zaś jego sprawność wynosi COP = 3,54 .

Pompy powietrze-woda to doskonała alternatywa dla solarów. Pompy ciepła działają m.in. w nocy. Nie ma znaczenia czy słońce świeci czy nie świeci, ważne aby była temperatura powyżej +2°C. Urządzenie jest bardzo estetyczne i łatwe w montażu. Dzięki niezawodnej automatyce nie dochodzi do przegrzewań.

W porównaniu do solarów nie ma potrzeby prowadzenia rur przez wszystkie kondygnacje. Nie ma potrzeby dokonywania montażu na dachu, jest mniej kucia i wykańczania ścian.

Oprócz ciepła z powietrza istnieje możliwość dogrzania ciepłej wody użytkowej za pomocą wbudowanej grzałki elektrycznej lub wężownicy zasilanej przez kolektory słoneczne.

Pompę cechuje prosty i tani montaż. Wraz z odbiorem ciepła dochodzi do wychłodzenia powietrza wyrzucanego z pompy dzięki czemu może ona pełnić funkcję prostego klimatyzatora.

 

Pompa ciepła Vitocal 160-A dla podgrzewu wody użytkowej

Pompa ciepła cwu (do podgrzewania ciepłej wody użytkowej) typu powietrze/woda Vitocal 160-A stanowi nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie przeznaczone dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Moc grzewcza 1,54 kW uzyskiwana jest dzięki pracy sprężarki pobierającej 430 W energii elektrycznej. Dodatkowe zabezpieczenie dla pompy ciepła cwu, stanowi wbudowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW. Urządzenie posiada w pełni kompaktową zabudowę łącząc zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 285 litrów, ze sprężarką oraz regulatorem elektronicznym.

Korzystne rozwiązanie dla głównego źrodła ciepła

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła Vitocal 160-A główne źródło ciepła (np. kocioł grzewczy, gruntowa pompa ciepła) może być w większości przypadków dobrane z mniejszą mocą grzewczą. Wyłączenie głównego źródła ciepła w okresie pozagrzewczym jest korzystne szczególnie dla kotłów na paliwo stałe o niskiej sprawności pracy w okresie letnim dla potrzeb podgrzewu c.w.u.. Takie rozwiązanie jest także korzystne dla np. gruntowej pompy ciepła pozwalając na dobranie mniejszych rozmiarów dolnego źródła ciepła, a także wspomagając regenerację cieplną gruntu w okresie pozagrzewczym.

Przegląd zalet:

 • Najwyższa energooszczędność w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, pobór mocy przez sprężarkę zaledwie 430 W
 • Wysoki współczynnik efektywności COP pompy ciepła 3,5 (A15/W45)
 • Temperatura c.w.u. do 55°C w trybie normalnym pracy i do 65°C przy dogrzewie grzałką elektryczną
 • Możliwość odzysku ciepła z powietrza usuwanego z budynku, które stanowi jednocześnie powietrze dolotowe do pompy ciepła
 • Samodzielna praca urządzenia pozwala na wyłączenie z pracy głównego źrodła ciepła w okresie pozagrzewczym, co w przypadku gruntowej pompy ciepła korzystnie wpływa na regenerację cieplną gruntu
 • Dostępna wersja pompy ciepła z wężownicą dla podłączenie instalacji solarnej jako dodatkowego źródła ciepła dla podgrzewu c.w.u.
 • Kompaktowa budowa urządzenia, łatwe prace instalacyjne
 • Zasobnik ciepłej wody użytkowej 285 litrów o emaliowanej powierzchni
 • Wbudowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW stanowi zabezpieczenie w przypadku zwiększonych poborów c.w.u. i przy niskich temperaturach powietrza dolotowego

Typ WWK (bez możliwości wykorzystania w instalacji solarnej)

 

Praca z obiegiem powietrza

W wyniku działania pompy ciepła obniża się temperatura oraz wilgotność powietrza w miejscu montażu. Odzyskana z pomieszczenia energia cieplna przekazywana jest do wody użytkowej.

 

 Praca z wywiewem powietrza

W trybie pracy z wywiewem powietrza pompa Vitocal 160-A przez system przewodów zasysa ciepłe powietrze z toalety, łazienki, kuchni itd. i przekazuje odzyskaną energię cieplną do wody użytkowej. Powietrze wywiewane schłodzone w pompie ciepła odprowadzane jest przez kanał powietrzny na zewnątrz jako powietrze wylotowe.

W celu uniknięcia podciśnienia w budynku poprzez osobne elementy wentylacyjne w sposób kontrolowany do pomieszczeń powinno być doprowadzane świeże powietrze.

 

 

 

 

                

Typ WWKS (z możliwością wykorzystania w instalacji solarnej)

Pompa Vitocal 160-A typu WWKS zaprojektowana została do podgrzewu wody użytkowej ze wspomaganiem solarnym. Wbudowany solarny wymiennik ciepła umożliwia podłączenie kolektorów płaskich do 6 m2 lub kolektorów rurowych do 3 m2 powierzchni. Do pompy Vitocal 160-A wbudowany jest elektroniczny regulator różnicowy temperatury.

Praca z obiegiem wewnętrznym powietrza

 

Praca z wywiewem powietrza

Podgrzew wody użytkowej przez pompę ciepła i wentylacja odbywają się w taki sposób jak w przypadku 2, dogrzewanie wody użytkowej przez grzałkę elektryczną odbywa się analogicznie do 1. Solarny podgrzew wody jest taki sam jak w przypadku 3.

 

 

 Dysponujemy wynikami analizy powyższej pompy ciepła zainstalowanej w domu jednorodzinnym we Wrocławiu. Analiza została przeprowadzona w okresie 30.09.2009-30.09.2010r. – zużycie wody dla 3 osób dorosłych. Wyniki wykazały:

- zuzycie wody ciepłej w ilości 57.428m3 (52.45l/osobe/dziennie)

- całkowity koszt cwu (podgrzanie, woda, ścieki) 785.79zł.

- ilość wytworzonego ciepła 28563,20 kWh

- ilość zużytej energii elektrycznej 843 kWh (koszt 1 kWh = 0.5037zł.), co daje koszt 424.57zł. + woda, ścieki

- średnia temp. zimnej wody +12C

- średnia temp. cwu +45.25C

- średnia temp. podgrzania +34.25C

- średnioroczny COP = 3.39

W analizie przedstawiono porównanie kosztów wytwarzania cwu w stosunku do kotła gazowego dla warunków – 3 osoby, sezon 2008/2009, dysponując oczywiście rachunkami za gaz. Efekt był następujący:

- dzienne zużycie cwu przy eksploatacji pompy ciepła Vitocal 160-A licząc bez kosztów wody i ścieków to 1.16zł.

- dzienne zużycie cwu przy eksploatacji kotła gazowego licząc bez kosztów wody i ścieków to 3.87zł.

Z 3.87zł/24h NA 1,16zł/24h TO OBNIŻENIE KOSZTÓW O 70% !

Warto jednak podkreślić, iż w naszym wypadku zużycie cwu w sezonie 2008/2009 i 2009/2010 było nieco inne, pomimo ciągle tej samej ilości osób, jak i średnie temp. roczne się zmieniały. Stąd też z praktyki wynika, że oszczędności wynoszą od 50 – 65%

VITOCAL 160