VITODENS 200-W 4,8 do 35 kW

DrukujEmail
Wiszący jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z palnikiem MatriX, wymiennikiem Inox-Radial i układem kontroli spalania Lambda-Pro-Control.
Moc grzewcza od 4,8 do 35 kW
gas-fired_condensing
1235810840_af6100836
vitodens 200-w wb2c (bis35kw)-26-kom
vitodens 200-w_wb2c_offen5
Cena
Cena sprzedaży netto: 6300,00 zł
Szczegóły produktu

Powyższa cena dotyczy kotła 19kW z regulatorem stałotemperaturowym 

Vitodens 200-W WB2C 
 ZNAMIONOWA MOC  4.8-19   6.5-26   8.8-35 
CENA NETTO (PLN)
REGULATOR STAŁOTEMPERATUROWY   6300  6890  7150
REGULATOR POGODOWY 7530
 8050 8370

z usługą 8%VAT

Vitodens 200-W ogrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym. Zasilany jest gazem ziemnym lub płynnym – zmiana rodzaju gazu nie wymaga jakichkolwiek przeróbek kotła. 
Stosowany jest w mieszkaniach oraz domach jedno- i wielorodzinnych. Zastosowanie podgrzewacza o odpowiedniej pojemności (np. od 80 do 300 litrów) pozwala zaspokoić nawet największe wymagania komfortu c.w.u., np. gdy potrzebna jest duża ilość ciepłej wody w krótkim czasie: wanna o dużej pojemności, jednoczesne korzystanie z dwóch punktów poboru ciepłej wody, w instalacjach z cyrkulacją wody użytkowej.
Vitodens 200-W oferuje zaawansowaną technikę kondensacyjną z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi, które gwarantują jego długą żywotność, maksymalne wykorzystanie gazu i niskie koszty ogrzewania w podczas normalnej eksploatacji kotła. Wyposażony jest w wymiennik spaliny-woda Inox-Radial, najnowszej generacji modulowany palnik promiennikowy MatriX, oraz układ Lambda-Pro-Control, który w każdych warunkach pracy kotła zapewnia maksymalne wykorzystanie paliwa. 
Niskie koszty ogrzewania
Vitodens 200-W osiąga sprawność do 109% w rzeczywistych warunkach pracy dzięki wykorzystaniu dodatkowej ilości ciepła ze spalin (kondensacja) oraz nowoczesnym rozwiązaniom technicznym opracowanym przez firmę Viessmann, określanym jako „kamienie milowe rozwoju techniki grzewczej”.
Wymiennik Inox-Radial, w którym spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej, wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej i o konstrukcji zapewniającej maksymalną skuteczność przekazywania ciepła:

wymiennik

 • wykonany jest ze zwiniętej śrubowo prostokątnej rury, pomiędzy poszczególnymi zwojami powstaje szczelina o stałej szerokości. Przy jednokrotnym przejściu przez wymiennik ze spalin zostaje odebrana maksymalna ilość ciepła – po przejściu przez szczelinę o długości jedynie 37 mm spaliny o temperaturze 900 °C zostają schłodzone do 40 °C,
 • spływający kondensat (woda wykroplona ze spalin) czyści powierzchnię wymiennika – efekt samoczyszczenia. Zapewnia to zawsze skuteczne i niezakłócone przez zanieczyszczenia przekazywanie ciepła wodzie grzewczej w każdych warunkach pracy kotła 
 • szerokie kanały wodne zapewniają równomierny przepływ wody grzewczej w każdym miejscu wymiennika - brak lokalnych przegrzewów oraz mała wrażliwość na odkładanie kamienia kotłowego

Najnowszej generacji modulowany palnik MatriX (patent firmy Viessmann), o kształcie cylindrycznym:

 • jest to palnik promiennikowy, który znaczną część ciepła przekazuje wodzie grzewczej przez promieniowanie – najskuteczniejsza wymiana ciepła i niskie temperatury spalin, 
 • spaliny mają niższą temperaturę niż w innych rodzajach palników, co wpływa korzystnie na jeszcze lepsze wykorzystanie efektu kondensacji w czasie normalnej pracy kotła – zapewnia zawsze wysoką sprawność kotła
 • palnik dopasowany jest kształtem do komory spalania dzięki czemu równomiernie przekazuje ciepło na całej powierzchni wymiennika
 • jest to palnik modulowany, który może pracować z mocą od 25% do 100% znamionowej mocy grzewczej kotła. Tak szeroki zakres modulacji mocy grzewczej pozwala na płynne dopasowanie ilości wytwarzanego ciepła przez kocioł do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku (w zależności od temperatury zewnętrznej). W wyniku tego kocioł załącza się rzadziej i pracuje jeszcze oszczędniej zużywając mniej paliwa

Palnik kotła sterowany jest w oparciu o układ Lambda-Pro-Control, który kontroluje i reguluje jakość spalania w czasie normalnej pracy kotła:

 • zapewnia zawsze optymalny skład mieszanki gazu i powietrza, tym samym maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie
 • gwarantuje wysoką sprawność wykorzystania paliwa w każdych warunkach pracy kotła – przy jego pracy ze zmiennym obciążeniem i zmieniającej się jakości gazu
 • automatycznie rozpoznaje każdy rodzaj zastosowanego gazu, dzięki czemu np. przejście z gazu płynnego na ziemny nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych elementów oraz przeróbek palnika

Trwałość i niezawodność
Główne elementy kotła, które decydują o jego trwałości i niezawodnej pracy wykonane są z wysokiej jakości stali szlachetnej. 
Wymiennik Inox-Radial, wykonany jest ze stali szlachetnej wysokiej jakości, o oznaczeniu 1.4571 – z dodatkiem tytanu i molibdenu. Stal szlachetna jest najtrwalszym materiałem stosowanym do budowy kotłów (odpornym na korozję) i charakteryzuje dobrymi własnościami przewodzenia ciepła. Podczas pracy kotła wymiennik narażony jest na naprężenia termiczne spowodowane jego rozgrzewaniem i wychładzaniem. Właśnie dodatek tytanu i molibdenu poprawia trwałość stali szlachetnej, zapewniając jej długą żywotność i bezawaryjną pracę kotła przez wiele lat. 
Głównym elementem palnika MatriX jest siatka spleciona ze specjalnej, bardzo odpornej termicznie stali nierdzewnej. Mieszanka gazu i powietrza ulega spalaniu na jej powierzchni prawie bez płomienia. Siatka żarzy się oddając znaczną część ciepła przez promieniowanie (palnik promiennikowy).
Powierzchnia palnika wykonana z siatki pozwala na płynną kompensację naprężeń termicznych. Wpływa to bardzo korzystnie na żywotność i bezawaryjność palnika. 
Regulator
Regulator steruje pracą kotła i instalacji grzewczej, tak aby dostarczać tyle ciepła ile w danej chwili potrzeba do ogrzewania budynku oraz żeby ciepła woda użytkowa miała zawsze wymaganą temperaturę. Vitodens 200-W wyposażony jest w regulator pogodowy Vitotronic 200 lub stałotemperaturowy Vitotronic 100 – w cenie kotła. 
Vitotronic 200 (pogodowy) - za pomocą czujnika temperatury umieszczonego na zewnątrz budynku regulator mierzy temperaturę zewnętrzną. Na podstawie krzywej grzania oblicza jaka jest potrzebna temperatura wody grzewczej aby zapewnić wymaganą temperaturę w ogrzewanym budynku. Tak więc, temperatura wody grzewczej zmienia się automatycznie w ciągu całego okresu grzewczego w zależności od temperatury na zewnątrz budynku.


Automatyczne dopasowanie temperatury wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej wpływa na lepsze wykorzystanie ciepła kondensacji i oszczędniejszą pracę kotła. 
Vitotronic 100 (stałotemperaturowy) - użytkownik sam ustawia na regulatorze temperaturę wody grzewczej zasilającej instalację centralnego ogrzewania budynku, na przykład 50°C. Przy każdym uruchomieniu, niezależnie od temperatury zewnętrznej, kocioł ogrzewa wodę grzewczą do ustawionej temperatury - stałej. 
Aby zapewnić oszczędniejszą pracę kotła, do współpracy z regulatorem stałotemperaturowym stosuje się termostat pomieszczenia. Termostat umieszczony w wybranym pomieszczeniu tzw. wiodącym (np. w salonie), mierzy w nim temperaturę. Jeśli temperatura będzie niższa od wymaganej termostat włączy kocioł – włączy ogrzewanie budynku. Ogrzewanie pracuje aż w pomieszczeniu zostanie osiągnięta wymagana temperatura, po czym termostat wyłączy kocioł. Termostat może być połączony z regulatorem kotła przewodem elektrycznym lub komunikować się drogą radiową.
Uniwersalny montaż
Vitodens 200-W pasuje doskonale do kuchni, jak i do innych pomieszczeń użytkowych. 

 • małe wymiary pozwalają na łatwe dopasowanie kotła np. do mebli kuchennych
 • kocioł można zabudować – wszystkie istotne dla prac konserwacyjnych elementy są łatwo dostępne i demontowalne od przodu więc nie jest konieczne pozostawienie wolnych odstępów po bokach kotła
 • zamknięta komora spalania – kocił może pobierać powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku
 • cicha praca – w kotle o mocy np. 6,5-26 kW głośność nie przekracza 32 dB przy minimalnej mocy oraz 38 dB przy maksymalnej mocy (głośność pracy domowej lodówki wynosi zazwyczaj od 38 do 40 dB)

Zakres dostawy
Kocioł Vitodens 200-W wyposażony w:

 • wymiennik Inox-Radial
 • palnik promiennikowy MatriX
 • układ kontroli spalania Lambda-Pro-control
 • regulator Vitoronic 200 z czujnikiem temperatury zewnętrznej lub Vitotronic 100
 • armaturę zabezpieczającą
 • przeponowe naczynie wzbiorcze (10 litrów)
 • pompa obiegu grzewczego (2-stopniowa)
 • 3–drogowy zawór przełączający (ogrzewanie c.o. lub c.w.u.)
 • element przyłączeniowy spalin