Dlaczego ogrzewanie jest tak ważne dla domu?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem: Żeby w zimie było ciepło. Jednak, nie jest to takie proste jak mogło by się wydawać. Ogrzewanie domu to przede wszystkim poważna inwestycja, której skutki każdy będzie ponosił przez następnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. A, skutki mogą być różne, począwszy ...


Ile może kosztować ogrzewanie domu ?

Koszty ogrzewania są jednym z najważniejszych, a często najważniejszym kryterium wyboru sposobu ogrzewania nowego jak i modernizowanego domu czy mieszkania.
Zapotrzebowanie na ciepło. Każdy budynek potrzebuje określonej ilość ciepła aby w całym okresie grzewczym zapewnić w nim ciepło - wymaganą temperaturę.


Jak o połowę obniżyć koszty ogrzewania ?

Do każdej istniejącej już, nowej lub kilkuletniej, instalacji grzewczej na gaz płynny lub olej opałowy można dołożyć pompę ciepła i przynajmniej o połowę obniżyć koszty ogrzewania domu. Jeśli jest to stary i wysłużony już kocioł, oszczędności na kosztach ogrzewania mogą wynieść nawet 70%, w ciągu roku.


Kocioł 1- czy 2-funkcyjny ?

Zarówno kocioł 1- jak i 2-funkcyjny służą do ogrzewania budynku (centralnego ogrzewania, potocznie: c.o.) i ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Różnią się sposobem ogrzewania c.w.u. i jej dostępną ilością (wydajnością).
Kocioł 1-funkcyjny – ogrzewa wodę,... 


Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego ?

Podobnie jak tradycyjne, kotły kondensacyjne mogą ogrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80°C, oferowane są jako 1- i 2-funkcyjne oraz z zabudowanym zasobnikiem c.w.u. 
 

Palnik modulowany - co to znaczy ? Jakie grzejniki dla kotła kondensacyjnego ?

Kotły kondensacyjne pracują z najwyższą sprawnością przy niskich temperaturach wody grzewczej. Dla uproszczenia zagadnienia przyjmijmy że kocioł będzie kondensował (wykroplenie wody ze spalin i wysoka sprawność), gdy temperatura wody grzewczej powracającej do kotła będzie niższa od 57°C (tzw. punkt rosy).
 

Kolektor płaski czy próżniowy ? Kolektor płaski czy próżniowy ?

Najczęściej kolektory słoneczne wykorzystywane są do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), w domach jedno lub wielorodzinnych. Ich powierzchnię dobiera się tak aby instalacja solarna pokryła zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania c.w.u. na poziomie... 
 

Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne ? Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne ?

Instalacja solarna do c.w.u. jest stosunkowo niedroga, łatwa do wykonania i przynosi wymierne korzyści obniżając koszty ogrzewania.  
Kolektory słoneczne nie tylko obniżają koszty ogrzewania, ale są dzisiaj najlepszą inwestycją kapitału... 

Jaką pompę ciepła wybrać ? Jaką pompę ciepła wybrać ? 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła będzie zależał między innymi od tego skąd będzie ona pobierać ciepło: grunt, woda, powietrze. W zależności od rodzaju źródła ciepła pompy ciepła możemy podzielić na...
 

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła ? Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła ?

Często można usłyszeć, że „pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji sposobem ogrzewania”. Jakie są rzeczywiste koszty ogrzewania domu pompą ciepła, z czego składa się i jak pracuje instalacja, możemy zobaczyć na własne oczy, na...
 

Jak działa instalacja z pompą ciepła ? Jak działa instalacja z pompą ciepła ? 

Instalację z pompą ciepła można rozwiązać na wiele sposobów. W zależności rodzaju pompy ciepła, sposobu ogrzewania budynku, zastosowanych dodatkowych źródeł ciepła, instalacja może być prosta lub złożona. 
Bardziej złożone rozwiązanie składa się z...
 

Najniższe koszty ogrzewania c.w.u.? Najniższe koszty ogrzewania c.w.u.

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.), może być ogrzewana na wiele sposobów. Przez kocioł gazowy, olejowy, na paliwo stałe, ze wspomaganiem kolektorami słonecznymi itd. Jednak, najniższe koszty ogrzewania zapewnia pompa ciepła przeznaczona tylko do ogrzewania c.w.u.
 

Koszty ogrzewania pompą powietrzną porównywalne z gruntową Koszty ogrzewania pompą powietrzną porównywalne z gruntową ?

Pompy ciepła, wykorzystujące powietrze atmosferyczne jako źródło ciepła, mogą skutecznie i tanio ogrzewać niemal każdy dom. W zależności od rodzaju budynku i instalacji grzewczej, efektywnie pracują nawet przy temperaturach powietrza -20°C i są godną uwagi alternatywą dla pomp pobierających ciepło z gruntu.
 


Ile potrzebuję ciepłej wody użytkowej ? Ile potrzebuję ciepłej wody użytkowej ?

W zależności od tego ile ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) będziemy potrzebować w domu lub mieszkaniu wybierzemy odpowiedni sposób jej przygotowania (ogrzewania), np. przez kocioł 2-funkcyjny przepływowy, 1-funkcyjny z osobnym podgrzewaczem (zbiornikiem), przez kocioł z zabudowanym zasobnikiem c.w.u. 
 


Palnik modulowany - co to znaczy ? Palnik modulowany - co to znaczy ?

Palnik jest jednym z głównych elementów kotła. Przygotowuje mieszankę paliwa i powietrza, która następnie spalana jest w kotle. Palnik reguluje też moc grzewczą z jaką pracuje kocioł zwiększając lub zmniejszając ilość paliwa.Jak działa kocioł kondensacyjnyj ? Jak działa kocioł kondensacyjny ?

Kocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny (niekondensacyjny), ogrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku oraz ciepłą wodę użytkową. W tradycyjnych kotłach spaliny wyrzucane do atmosfery mają jeszcze wysoką temperaturę (ok. 100°C). Spaliny o tak wysokiej temperaturze zawierają jeszcze... 
 


Sprawność kotła ponad 100% ?

Żadne urządzenie nie pracuje ze sprawnością ponad 100%. Sprawność kotłów kondensacyjnych (do 109%), wynika ze sposobu jej obliczania.
Dawniej, w obliczeniach brano pod uwagę wartość opałową paliwa, która nie uwzględnia możliwości wykorzystania dodatkowej energii ze...
 


Jak zbudowany jest kolektor słonecznyj ? Jak zbudowany jest kolektor słoneczny ?

Spośród wielu oferowanych w kraju kolektorów możemy podzielić je na dwa rodzaje: kolektory płaskie i próżniowe.
W kolektorach płaskich izolacja cieplna najczęściej wykonana jest z wełny mineralnej. Natomiast w kolektorach próżniowych jest nią...
 


Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne ? Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne ?

Instalacja solarna do c.w.u. jest stosunkowo niedroga, łatwa do wykonania i przynosi wymierne korzyści obniżając koszty ogrzewania.  
Kolektory słoneczne nie tylko obniżają koszty ogrzewania, ale są dzisiaj najlepszą inwestycją kapitału... 
 


Czy potrzebna mi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ? Czy potrzebna mi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ?

Wentylacja budynku ma na celu usunięcie substancji szkodliwych i nadmiernej wilgoci z po­mieszczeń. Całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach powinna następować co najmniej...