Dlaczego ogrzewanie jest tak ważne dla domu?


Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem: Żeby w zimie było ciepło. Jednak, nie jest to takie proste jak mogło by się wydawać. Ogrzewanie domu to przede wszystkim poważna inwestycja, której skutki każdy będzie ponosił przez następnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. A, skutki mogą być różne, począwszy od wysokich rachunków za ogrzewanie, zbyt zimno lub za ciepło w ogrzewanych pomieszczeniach, awarie instalacji itd. Warto więc poświecić ogrzewaniu trochę czasu i zastanowić się co dla nas jest najważniejsze.

Ogrzewanie domu lub mieszkania jest szczególnie ważne, przynajmniej z trzech powodów:
1. Koszty ogrzewania
2. Niezawodność
3. Komfort i bezpieczeństwo

Koszty ogrzewania
Szukając oszczędności, często skupiamy się na tym co jest dla nas oczywiste. Wymieniając żarówki i sprzęt AGD na energooszczędne możemy oszczędzić. Często jednak zapominamy o ogrzewaniu, które każdego roku może przynieść znacznie większe oszczędności w kosztach eksploatacji budynku.

Koszty ogrzewania domu i wody do mycia (ciepłej wody użytkowej), stanowią od 70 do 90 całkowitych kosztów eksploatacji budynku, w ciągu roku. Mamy tutaj największy potencjał szukania oszczędności, bo obniżenie rachunków tylko o kilka procent sprawi, że w portfelu zostanie nam sporo gotówki.
Mniejszy potencjał oszczędzania daje zużycie prądu przez urządzenia AGD, bo koszty energii elektrycznej pobieranej przez te urządzenia stanowi 10-20% rocznych kosztów eksploatacji budynku. A, najmniejszy potencjał - oświetlenie pomieszczeń, którego koszty wynoszą w ciągu roku tylko ok. 1-2%.Każdy dom można ogrzewać na wiele sposobów. Wymieniając stary kocioł na nowy, o wysokiej sprawności, stosując pompę ciepła, kocioł kondensacyjny i kolektory słoneczne, możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania przy zdecydowanie większym komforcie obsługi instalacji i komforcie cieplnym w ogrzewanych pomieszczeniach.   Koszty ogrzewania tego samego domu, o powierzchni 140 m2, w zależności od sposobu jego ogrzewania, mogą wynieść od 1.786 do 7.115 zł brutto/rok. Rozpiętość kosztów wynosi więc od 25% do 100%!
Kalkulator kosztów ogrzewania on-line >>

Niezawodność
Oprócz oszczędnego i komfortowego ogrzewania istotnym jest niezawodność źródła ciepła, np. kotła gazowego, oraz całej instalacji ogrzewania w domu. Z pewnością, nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji gdy podczas świąt kocioł ulegnie awarii, a trudno spodziewać się że serwisant od razu pojawi się u nas i szybko usunie usterkę. Dlatego, do ogrzewania domu warto wybrać urządzenia sprawdzonego producenta, który dużą uwagę poświęca jakości i niezawodności swoich urządzeń.

Komfort i bezpieczeństwo
Nowoczesne kotły i inne urządzenia grzewcza, są bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią instalację. Ale, żadna instalacja nie będzie dobrze pracować jeśli zostanie niewłaściwie zaprojektowana i/lub wykonana. Dlatego, warto poświęcić trochę czasu i wybrać sprawdzonego instalatora, który od początku do końca zrobi wszystko tak jak powinno być zrobione.