Vitovent 300 (do 180 m³/h)

DrukujEmail
Rekuperator do wentylacji mechanicznej budynku z odzyskiem ciepła
Wydajność powietrza do 180 m³/h.
Możliwość zastosowania w budynkach o powierzchni użytkowej do 130 m².
ea130957
Cena
Cena sprzedaży netto: 6633,00 zł
Szczegóły produktu

Na Polskim rynku popyt na instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła rośnie porównywalnie z wzrostem cen energii. Nie jest to nic dziwnego – według badań przeprowadzonych w Niemczech budynek wyposażony w instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła potrzebuje średnio o 54% mniej energii niż budynek wyposażony w tradycyjną wentylacje grawitacyjną i kominy wentylacyjne.

 

Vitovent 300 jest kompaktowym urządzeniem wchodzącym w skład systemu wentylacji pomieszczeń z odzyskiem ciepła. Powietrze usuwane z pomieszczeń prowadzone jest przez wymiennik ciepła, gdzie przekazuje ciepło powietrzu pobieranemu z zewnątrz budynku. Wstępnie ogrzane świeże powietrze nawiewane jest następnie do poszczególnych pomieszczeń. W ten sposób można odzyskać do 90% ciepła. Korzyści są oczywiste: świeże, przefiltrowane i podgrzane powietrze we wszystkich pomieszczeniach - bez otwierania okien. Mieszkańcy nie są narażani na hałas uliczny, pył i spaliny. Powietrze nawiewane oczyszczane jest ponadto przez skuteczny filtr przeciwpyłkowy 6 klasy filtracji. W ten sposób nawet alergicy mogą cieszyć się zawsze dobrym klimatem.

Vitovent 300 o wydajności powietrza do 180 m3/h może być stosowany dla budynków o powierzchni wentylowanej do 130 m2. Zapewnia usuwanie powietrza z pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia, WC i jednoczesne nawiewanie powietrza świeżego do pomieszczeń "czystych" (pokój, sypialnia).

Z zalet systemu Vitovent 300 można korzystać również poza sezonem grzewczym - dzięki zastosowaniu dodatkowej kasety w miejsce wymiennika ciepła. Pozwala to w lecie wyeliminować niepotrzebne podgrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń budynku. System może współpracować z tzw. gruntowym wymiennikiem ciepła, który zimą zapewnia wstępne podgrzanie powietrza ciepłem gruntu, a latem schłodzenie powietrza pobieranego z zewnątrz budynku.

Kaseta letnia do montażu w Vitovent 300 - 875,00 zł netto

 

Szczelne budynki i brak świeżego powietrza...
Nowoczesne okna w energooszczędnych budynkach z założenia muszą ograniczać do minimum straty ciepła, a przez to muszą zapewniać maksymalną szczelność. W ten sposób napływ świeżego powietrza do wnętrza budynku staje się minimalny, na czym cierpi komfort mieszkańców i rośnie zagrożenie zawilgocenia wnętrz i rozwoju bakteri, pleśni, itp.. Systemy wentylacji Vitovent 300 zapewniają właściwą jakość powietrza, nie wymagając przy tym znacznych nakładów energii.
Świeże powietrze dla odczucia komfortu
Powietrze jest odczuwane jako "świeże", gdy zawartość CO2 jest w nim niższa niż 0,1 %. Gdy wietrzymy pomieszczenia otwierając okna, tracimy znaczne ilości ciepła. Nie otwierając okien, odczuwamy zmęczenie i osłabienie. Wentylacja z odzyskiem ciepła Vitovent 300 dostarcza stale świeże powietrze przy zamkniętych oknach.
Zabezpieczenie przed wilgocią i pleśnią w pomieszczeniach
Wiele czynności domowych, a także aktywność człowieka wiąże się z wydzielaniem pary wodnej, której dzienna ilość w rodzinie 4-osobowej może sięgać 8 do 14 litrów. To bezpośrednio grozi powstawaniem pleśni szkodliwych dla zdrowia człowieka i konstrukcji budynku. Stała wentylacja mechaniczna i filtracja nawiewanego świeżego powietrza eliminuje ryzyko zawilgocenia przegród budowlanych.
Optymalna wentylacja pomieszczeń i minimalne nakłady energetyczne
Każdy system wentylacji potrzebuje energii do funkcjonowania, jednak w przypadku wentylacji z odzyskiem (tzw. rekuperacją) ciepła, energia elektryczna do napędu wentylatorów jest wykorzystana maksymalnie efektywnie. Ciepło zawarte w powietrzu usuwanym z pomieszczeń nie jest tracone, ale przekazywane z wysoką sprawnością do świeżego powietrza - podgrzewanego w ten sposób i nawiewanego do pomieszczeń.

Wentylowanie budynku niemal bez strat
Atutem rekuperatora Vitovent 300 jest oszczędność energii. Wysokoefektywny wymiennik ciepła odzyskuje ponad 90 % ciepła z usuwanego powietrza, podgrzewając tym samym powietrze nawiewane do pomieszczeń. Silniki prądu stałego napędzające wentylatory zapewniają szczególnie niski pobór energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych silników. Każda zużyta 1 kWh energii elektrycznej, przynosi 15 kWh odzyskanego ciepła. Dla domu o powierzchni 150 m², roczna oszczędność powinna wynieść nie mniej niż 300 m³ gazu ziemnego lub 300 litrów oleju opałowego.

Osoby cierpiące na alergie mogą już oddychać
Układ filtracji powietrza z filtrem pyłkowym klasy F6 oczyszcza powietrze zewnętrzne, które jest po podgrzaniu nawiewane do pomieszczeń. To stwarza dodatkowo komfort oddychania czystym powietrzem przez osoby cierpiące na alergie. Gdy budynek położony jest w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, wentylacja Vitovent 300 daje mieszkańcom dodatkową nieocenioną zaletę - oczyszczanie powietrza, które nie trafia do budynku bezpośrednio przez okna.

Przegląd zalet:

  • Zapewnia przyjemny i zdrowy klimat pomieszczeń.
  • Oszczędza energię i chroni środowisko naturalne, gdyż dopasowuje intensywność wymiany powietrza do rzeczywistych potrzeb.
  • Komfortowa obsługa wentylacji poprzez jednostkę zdalnej obsługi.

  • Prosty i szybki montaż.
  • Odzysk ponad 90% ciepła redukuje straty wentylacyjne do minimum i obniża koszty ogrzewania.
  • Dostępny jako opcja dodatkowa układ obejściowy powietrza (Bypass) dla pracy w okresie letnim (eliminacja zbędnego podgrzewania powietrza nawiewanego).
  • Oczyszczanie powietrza zewnętrznego przez filtr przewciwpyłkowy (klasa F6) poprawia znacząco komfort wewnętrzny w budynku.
  • Zapobiega powstawaniu zagrzybienia i szkód budowlanych wskutek nadmiernej wilgotności powietrza.
  • Zwarta konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca; Vitovent 300 można ustawić lub zawiesić na ścianie.
  • Prosty i dyskretny sposób rozprowadzenia powietrza nowym systemem kanałów płaskich Fastflex.

  • Oszczędne silniki prądu stałego zużywają mało energii.
  • Funkcja zabezpieczenia przed zamarznięciem: jako ochrona przed oblodzeniem zapobiega zamarzaniu strony wtórnej (strony powietrza wywiewanego) przeciwprądowego wymiennika ciepła wskutek gromadzącego się kondensatu. W tym celu przepływ powietrza zewnętrznego i wywiewanego regulowany jest w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego oraz ciśnienia w wymienniku ciepła. Najpierw następuje redukcja przepływuobjętościowego powietrza zewnętrznego, aby odtajał wymiennik ciepła.Aby zapobiec aktywacji funkcji zabezpieczenia przed zamarznięciem, należy zastosować elektryczny element grzewczy podgrzewu wstępnego (wyposażenie dodatkowe) lub gruntowy wymiennik ciepła.

Na urządzeniu zdalnego sterowania można ustawić 3 programy robocze dla systemów Vitovent 300:

  • Praca zredukowana
  • Praca normalna
  • Praca na zapotrzebowanie

Dla poszczególnych programów roboczych ustawiono fabrycznie następujące strumienie objętościowe:

  • Praca zredukowana - 75 m3/h (sprężenie 20 Pa) z poborem mocy 24 W
  • Eksploatacja normalna - 100 m3/h (sprężenie 80 Pa) z poborem mocy 58 W
  • Praca na zapotrzebowanie - 150 m3/h (sprężenie 140 Pa) z poborem mocy 86 W

 Pięć głównych korzyści dla których warto zastosować system wentylacji Vitovent 300

 Najnowszy prospekt Vitovent 300

Bypass dostępny tylko w rekuperatorach Vitovent 300m3/h w powyzszym modelu jest kaseta letnia. Modele o większej wydajności zamiast konieczności wymiany wymiennika krzyżowego na kasetę letnią, posiadają wbudowaną tzw. klapę obejścia, która pozwala na automatyczne przełączanie rodzaju eksploatacji z lub bez odzysku ciepła. Automatyczna klapa obejścia może zostać włączona lub wyłączona za pomocą zdalnego sterowania

Wizualizacja pracy instalacji z rekuperatorem   1kWh = 860 kcal = 1,36 KMh = 3,6 MJ = 3600 kJ

 

Eksploatacja z instalacjami paleniskowymi z zasysaniem powietrza do spalania z kotłowni
System wentylacji mieszkań nie może być eksploatowany razem z otwartymi instalacjami paleniskowymi z zasysaniem powietrza do spalania z kotłowni (np. otwarty kominek) - jeśli w budynku jest kotłownia gazowa lub olejowa, to w myśl przepisów powinna mieć własne kratki wentylacyjne: nawiewną i wywiewną. 

Spaliny „wysysane” są do pomieszczenia, przez co stwarzamy olbrzymie zagrożenie dla mieszkańców. W przypadku połączenia układu wentylacji mechanicznej z ogrzewaniem kominkowym bardzo istotne jest zamontowanie odpowiednich, szczelnych przepustnic zwrotnych, aby uniemożliwić cofanie się rozgrzanego powietrza do centrali. Może to spowodować uszkodzenie mechanicznych części rekuperatora.

Należy wówczas zadbać o dobrą szczelność drzwi pomiędzy kotłownią a resztą budynku, drzwi powinny być stale zamknięte. Jeżeli Vitovent 300 stosowany jest razem z Vitopend, Vitodens lub Vitodens‐W/‐F z zasysaniem powietrza do spalania z kotłowni, przepisy wymagają zablokowania systemu Vitovent 300 przez wewnętrzny zestaw uzupełniający H2 lub H3 (wyposażenie dodatkowe) bądź w przypadku innych kotłów grzewczych ‐ przez inne urządzenie dostarczone przez inwestora.

 

SKUTKI BRAKU WŁAŚCIWEJ WENTYLACJI W POMIESZCZENIACH MIESZKALNYCH

Brak skutecznego odprowadzenia wilgoci powstałej w wyniku aktywności domowników stwarza sprzyjające warunki do rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni. Przy wilgotności powyżej 60% może nastąpić znaczy wzrost ilości zarodników w powietrzu jak również odchodów pajęczaków, roztoczy będących główną przyczyną rozwoju alergii. Zarówno literatura techniczna jak i medyczna w sposób jednoznaczny określają szkodliwość grzybów domowych dla zdrowia, a nawet życia użytkowników zagrzybionych mieszkań.


Oczywistym jest, że w źle wentylowanych pomieszczeniach spada zawartość tlenu. Stężenie O2 w powietrzu mniejsze od 18% jest uważane za szkodliwe dla zdrowia człowieka, natomiast mniejsze niż 16% uważane za śmiertelne.

Zaleca się, aby udział dwutlenku węgla CO2 w pomieszczeniach w których przebywają ludzie nie przekraczał 0,15% (ok.1500ppm). Tzw. „nieświeżość powietrza” i związany z tym dyskomfort, przygnębienie i spadek wydajności pracy pojawia się wraz ze wzrostem stężenia powyżej 1000ppm, typowa zawartość CO2 w powietrzu zewnętrznym to 350-400pmm.

Tlenek węgla powstający podczas niezupełnego spalania węgla lub węglowodorów powinien być sprawnie usuwany systemem kominowym lub wentylacyjnym. Normy dopuszczają zawartość CO do 50ppm jednak nawet niewielkie stężenie uważane jest za szkodliwe dla zdrowia.
Ekspertyzy badające zawartość CO2 i CO w nowych i modernizowanych budynkach wielorodzinnych stwierdzają, że wskutek hermetyzacji mieszkań niejednokrotnie zawartość CO2 wynosi ponad 5000ppm, a CO 3-4 razy przekracza normy. Pomimo zaostrzeń przepisów dotyczących czystości spalin oraz dostarczanych na rynek coraz doskonalszych urządzeń grzewczych liczba zatruć tak np. w Krakowie jak i całym kraju wcale nie zmalała a wręcz przeciwnie – wykazuje tendencje wzrostowe. Dodatkowo źle lub wcale niedziałająca instalacja wentylacyjna powoduje uczucie zaduchu, obecność nieznośnych zapachów oraz ogólne uczucie dyskomfortu.

Do pobrania dodatek:

 Problemy z wentylacją grawitacyjną w dobie nowoczesnego budownictwa energooszczdnego - krótki artykuł.docx